Rys historyczny
Parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny została erygowana prawdopodobnie pod koniec XIV w., choć pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1431 r. Wizytacja z 1623 r. podawała, że istniał tu drewniany kościół, którego dach pokryty był częściowo dachówką (nad prezbiterium) i częściowo gontem (nad nawą). Prezbiterium oddzielone było od nawy belką tęczową z figurami Ukrzyżowania. W 1737 r. nowy drewniany kościół wystawił biskup Aleksander Działyński, sufragan kujawski, dziedzic Dulska. Wyposażony był wówczas w trzy ołtarze: w głównym był obraz Jezusa Ukrzyżowanego, w bocznych obrazy św. Mikołaja i NMP oraz św. Rocha i św. Barbary. Pewnym przebudowom został poddany kościół w 1878 r.
W czasie okupacji, po aresztowaniu ks. Stanisława Nowaka, kościół był nieczynny. Ostatnia przebudowa, polegająca na przedłużeniu kruchty, remoncie ścian i posadzki, miała miejsce w latach 1995-1998.
Obecnie kościół wyposażony jest w trzy ołtarze: główny rokokowy z rzeźbami św. Piotra, Pawła, Stanisława i Wojciecha oraz obrazem Matki Boskiej Niepokalanej i dwa boczne pochodzące z XVIII w.
Parafia obejmuje następujące miejscowości: Dulsk, Dulskie Rumunki, Frankowo, Kamionka, Pólka, Sokołowo, Sokołowskie Rumunki, Spiczyny, Wilczewko, Wilczewo.
Ilość mieszkańców: 1340.
Lokalizacja:
Dulsk 57, 87-404 Radomin
dekanat dobrzyński n. Drwęcą, woj. kujawsko-pomorskie
tel. 56 682-76-00
parafia@parafiadulsk.pl
Listy Biskupa Płockiego do parafian:
List Biskupa Piotra na poświęcenie parku bł. Janowi Pawłowi II >>
List Biskupa Piotra do mieszkańców parafii w Dulsku o peregrynacji Biblii >>
Linki dotyczące wydarzeń historycznych w Parafii Dulsk:
Proboszczowie Dulska >>
Bohaterowie Dulska >>
Różne informacje o Dulsku i okolicach >>
Księża pochodzący z parafii:
– ks. Józef Janicki +2004;
– ks. kan. dr Tadeusz Kozłowski Oficjał Sądu Biskupiego;
– ks. prał. dr Andrzej Nowicki kanclerz Kurii Diecezjalnej Toruńskiej;
– ks. Piotr Smoliński.
Siostry zakonne pochodzące z parafii:
– Siostra Agnieszka (Anna) Burak, klaryska, ur. 1971 r. Pochodzi z Dulskich Rumunek. Modli się i pracuje w zakonie w Miedniewicach k. Żyrardowa. Jest przełożoną klasztoru;
– S. Bielanowska z Wilczewa;
– S. Maria Cecylia Cieślak. Pochodzi z Kamionki, urodziła się w 1939 roku. Do zakonu Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny wstąpiła w roku 1961, śluby wieczyste w roku 1969 w Pleszewie. Przez całą posługę Bogu była katechetką, pracowała z dziećmi i młodzieżą w Polsce oraz 11 lat na Białorusi. W chwili obecnej przebywa w Domu Generalnym w Luboniu.
Konto bankowe:
Bank Pekao S. A.
47 1240 3406 1111 0010 7111 7176
Odliczenia podatkowe ofiar składanych na Kościół:
Dowód wpłaty przez bank z informacją, że jest to darowizna na cele kultu religijnego, jest też dowodem w rozliczeniu podatkowym z Urzędem Skarbowym. Odliczenia podatkowe są zgodne z obowiązującym w Polsce prawem.
W oparciu o Ustawę Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (z dn. 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jednolity Dz. U. Nr 14 z dn., 03.03.2000 r. poz. 176, art. 26. ust 1, pkt 9b.) można od podstawy do opodatkowania odliczyć darowizny (ofiary) przekazane na cele kultu religijnego w wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu.
Darowizny na cele kultu religijnego wpisujemy w PIT w pozycji odliczenia od dochodu.
Obecnie, zgodnie z decyzja Ministerstwa Finansów, podstawą do odliczenia podatku nie może być pokwitowanie z Parafii, musi to być przelew bankowy lub wpłata na konto.
Tych odliczeń mogą dokonać tylko te osoby, które rozliczają się same, bądź ze współmałżonkiem. Emeryci i renciści, którzy zlecą rozliczenie ZUS-owi, nie mogą dokonać odliczeń, chyba że poinformują ZUS, że chcą rozliczać się sami.
Przypominamy, że rozliczenia podatkowe można składać do 30 kwietnia każdego roku.